Eğitim

Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı; Her geçen gün daha zor bir hal alan sınavlar ile baraber öğrencilerin üzerindeki sınav kaygısı giderek artmıştır. Üniversite ve liseye giriş sınavlarında daha ön sırada olan sınav kaygısı okul sınavlarında da çok sık rastlanmaktadır. Sınav kaygısının sebeplerinin temeline baktığımızda öğrencinin kendine güvensizliği ilk sırada yer almaktadır. Devamında çevre baskısı ve çocuğun temelde olan zayıflığı yer almaktadır. Öğrencinin çevresinin ondan beklentisi veya başkaları ile kıyaslaması nedenlerinden dolayı öğrencinin sınav kaygısı bir kat daha artmaktadır. Öğrencinin sınav kaygısı içerisine girmesinin en büyük etkenlerindendir aslında ailelerdir. Devamında öğrencinin bireysel olarak ders çalışmaması gerekir. Genel bir neden olarak sık sık karşımıza çıkan öğrencinin ders çalışmamasından kaynaklı olan sınav kaygısıdır.

Öğrencinin karşısına çıkan sınavlar karşısında kaygı içerisinde kalmaması için yeteri kadar sınava hazırlandığına emin olması gerekir. Kendinden emin olan öğrenci karşına çıkıcak olan herhangi bir sınavda başarız olmasının imkanı yoktur. Fakat en sık karşılaşılan öğrenci ne kadar çok çalışırsa çalışsın kendinden emin olamaması durumudur. Sınav kaygısı ile beraber öğrenci yapabileceği sorularda da takılır ve sonuç başarısızlık olur. Bu konuda ailelere ve öğrencinin eğitim hayatı süresince karşısına çıkan öğretmenlere büyük görevler düşmektedir. Öğrenciye yapabilceklerinin farkındalığı kazandırmak ve sınavların gelip geçici olduğunu istedikten sonra başaramayacağı hiçbir şeyin olmadığını onlara aşılamak gerekir. Ailelerin her türlü başarı ve başarızlıkta yanında olduğunu bilen öğrencilerde sınav kaygısı daha az olduğu görmektedir.

Eğitim hayatının temel taşı olan öğretmenlerin verdiği tavsiyeler ve desteklerde öğrencinin sınav kaygısına karşı bir nebze daha rahatlatmaktadır. Bu nedenlerle beraber eğitim sürecinde öğrencinin karşısına çıkan kurumlar ve öğretmenler büyük önem taşımaktadır. Bu hususta ailelere bir görev daha düşmektedir. Çocuklarının eğitimlerini sürdürecekleri parçaları yani kurumları iyi şeçmelilerdir. Hem sınav kaygısını en aza indiren velilerimiz hem de kurum seçme konusunda yapacağı titiz araştırmalarla beraber çocuklarının hayatlarına en büyük katkıda bulunurlar.


2024 Ortadoğulular Erken Kayıt Dönemi Başladı!


CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

ANKARA TEMEL LİSESİNDE SINAV KAYGISINA SON

Ankara temel lisesi olarak 2002’den bu yana bulunduğumuz eğitim sektörünün içinde öğrenci odaklı verdiğimiz eğitim sayesinde sınav kaygısını en aza indirme amaçlı çeşitli programlar düzenliyoruz. Ankara temel lise olarak ilk yıllardan bu yana birçok öğrencimizi liselere ve üniversitelere yerleştirmekteyiz. Onları en iyi şekilde hazırlayarak kendilerinden emin bir şekilde sınava girmelerini sağlamaktayız. Öncelikle Ankara temel lisesi eğitim anlayışından bahsedelim devamında sınav kaygısını yenmek adına yaptığımız çalışmalara değinelim. Ankara temel lisesine kayıt olan öğrenciler ilk olarak psikolog ve eğitim danışmanları ile görüşmektedir. Eğitim danışmanları ve psikologlarla yapılan görüşmelerin sebebi ise öğrencileri daha yakından tanımak hedefleri ve hayalleri konusunda onları yönlendirmektir. Seviye tespit sınavları ile döneme başladıktan sonra öğrencileri sınıflara yerleşitirip eksiklerini tamamlama odaklı derslere başlarız.

Ankara temel lisesi olarak haftasonu derslerinin yanında haftaiçi etütleri ile öğrencilerimize yoğun bir ders programı hazırlamaktayız. Butik eğitim anlayışını benimseyen kurumumuz sayesinde sınıflarda 10-12 öğrenci yer almaktadır. Ankara temel lisesi olarak her öğrencinin dersten verim alması bizim için önemli bir noktadır. Ankara temel lisesi olarak sağladığımız bu imkanların yanında yaz ve yarıyıl kampları, alanında kendini gelişirmiş uzman öğrenmen kadromuz, bireysel etüt kolaylıkları, zengin kaynaklar ve her hafta düzenli olarak uyguladuğumuz deneme sınavları ile öğrencilerimizin her biri ile birebir ilgilenerek onları sınava en doğru biçimde hazırlamaktayız. Böylelikle öğrenci sınav karşısında kaygılanmaz çünkü Ankara temel lisesi sayesinde verimli bir şekilde sınava hazırlandı. Ankara temel lisesi olarak öğrencilerin sınav kaygısı adına yaptığımız diğer çalışmalardan bahsedelim.

Öncelikle diğer kurumlardan farklı olarak dershanemizde psikologlarımız yer almaktadır. Bünyemizde yer alan psikologlarımız sınav kaygısı taşıyan öğrenci ile birebir ilgilenerek düzenlediği seanslarla beraber öğrencinin üzerinde var olan sınav kaygılarını almak, onların kendilerinin ve yapabilceklerinin farkında olmalarını sağlamaktadır. Ankara temel lisesi olarak toplu ve bireysel olarak yapılna psikolog görüşmeleri ile öğrencilerimizin sınav kaygısını en aza indirmekteyiz. Bunun yanında aktif rehberlik kadromuz gerekli disiplini sağladıktan sonra öğrencilerimizin birer ebeveynleri olarak onlara destekte bulunmaktadır. Hem ders konusunda öğrencilerin yanında bulunan hocalarımız hem de sınav kaygısı konusunda onları rahatlatmaya çalışmaktadırlar.

Sınav Kaygısı Nasıl Yok Edilir?

Ankara temel lisesi olarak sınav senelerinde sadece öğrencilere değil velilerede yardımcı olmaktayız. Yapılan seminerler ve veli toplantıları ile velilerin sınav senesinde olan çocuklarının durumları ve onların yapması gerekenler hakkında bilgilendirir. Böylelikle veli, dershane, öğrenci bir arada sınav senesini ve sınav stresini atlatmış olurlar. Ankara temel lisesi olarak öğrencilerimize özel düzenlediğimiz eğitim seminerleri, üniversite lise ziyaretleri ve fuar gezileri ile hem bilgilenmeleri hem de sınavı bir süreliğini akıllarından çıkarıp nefes almalarını sağlıyoruz.

Hem sınav kaygısını gidermek hem de kaliteli bir eğitimden yararlanmak adına sizleri de kurumumuza davet ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir