Eğitim

LGS Kursu

LGS Kursu; LGS kursu fiyatları, Ankara’nın birçok bölgesinde olduğu gibi; Kızılaydaki LGS kurs fiyatları açısından da farklı seçeneklerle karşımıza çıkmaktadır. Bu tür fiyat farklılıkları özel kurumların tamamında rastlanabilir bir durumdur. Kurumlar arası farklılıklardan kaynaklanan LGS kursu fiyatları farklılığı aslına bakıldığında ebeveynler için bir avantajdır. Bu farklılıklar neticesinde birçok ebeveyn kendi bütçesine uygun bir kurs bulabilmektedir. Gerçi burada LGS kursu fiyatları dışında aranması gereken daha öncelikli kriterler olmalıdır.

LGS kursları Ankara

Sonuç olarak LGS hazırlık kursları idealleri olan öğrencilerin katıldığı bir kurstur. Yani kursa katılan öğrenciler için sınavı kazanmak, hayatlarının bundan sonraki seyrini değiştirebilecek, onların hayalleri doğrultusunda atacağı büyük bir adımdır ve son derece önemlidir. Böylesi önemli bir konu için aranacak ilk kriter kesinlikle Ankaranın en iyi LGS kursu olmalıdır. Sonrasında ise diğer kriterler aranabilir. LGS sınavı; son iki yılda öğrenciler tarafından çok tercih edilen bir sınav olmamakla birlikte, sadece nitelikli okullarda eğitim almak gibi hedefleri olan öğrencilerin katılımı ile gerçekleşmektedir. Daha önceleri merkezi bir sınav olarak yapılan bu sınav, son dönemde yapılan değişiklikler neticesinde İ l Milli Eğitim Müdürlükleri’nce düzenlenen bir sınav halini almıştır. Bu sınavda alınacak puanlar, öğrencilerin tercih edecekleri kurumlara girebilmesi açısından değerlendirilir. Tercih edilen okulun taban puanını ve üstünü alan öğrenciler kurumlardan eğitim almaya hak kazanırlar.

LGS sınav puanı ile öğrenci alımı yapan kurumlar; Sosyal Bilimler Anadolu Liseleri, Anadolu Fen Liseleri ve Proje okulları gibi bili ağırlıklı eğitim veren kurumlardır. Bunların dışında bazı özel Anadolu Liseleri, Anadolu İmam Hatip Liseleri, Anadolu Fen Liseleri, Anadolu Sağlık Meslek Liseleri de LGS puanını geçerli sayan kurumlardır. Bunun yanı sıra bazı Özel Anadolu Liseleri kendi kurumsal sınavlarını düzenleyerek, burada alınan puanlara göre değerlendirme yapmaktadır. Eğer seçim Özel Anadolu Liselerinden yana yapılacaksa, öncelikle hangi sınav sistemi üzerinden öğrenci kabul ettiği araştırılmalı ve bu doğrultuda hareket edilmelidir. Günümüzde lise hayatı da üniversite hayatı kadar önemli bir yere yerleşmiştir. Çünkü eğitimin bu bölümünde devam edilecek nitelikli bir okul, bireylerin akademik ve bireysel gelişimini fazlasıyla etkilemekte, sonraki yıllarda devam edeceği eğitim alanlarını belirleme konusunda son derece etkili olmaktadır.


2024 Ortadoğulular Erken Kayıt Dönemi Başladı!


CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

LGS ne zaman

LGS ne zaman sorusu her yeni başlayan eğitim ve öğretim yılında, özellikle 8. Sınıf öğrencileri tarafından merak edilen bir soru. Her ne kadar 2021 yılı itibarı ile LGS ne zaman sorusu hükmünü kaybetmiş olsa da gelecek yıl sınava girecek olan öğrenciler için 2020 LGS ne zaman sorusunun yeniden gündem oluşturmaya başlaması da yakındır. Tabi ki bu sınavla ilgili merak edilen tek şey LGS ne zaman sorusu değil. Sınav sistemlerimiz sürekli bir değişim içinde olduğu için gelecek yıl LGS sınavında bizi ne tür değişikliklerin karşılayacağı da şu an için tam bir muamma.

2020 LGS sınavına hazırlık

Öncelikle henüz konuya hâkim olmayan öğrenciler ve ebeveynler için “ LGS sınavı nedir “sorusuna kısaca değinelim isterseniz. LGS yani Lise Geçiş Sistemi sınavı adından da anlaşılacağı üzere 8. Sınıfa devam etmekte olan öğrencilerimizin nitelikli liselere girebilmeleri için katılmak zorunda oldukları bir sınav türü. 2021 LGS sınavı için katılım sayısı geçen yıla oranla oldukça fazla.

LGS sınavından kaç soru var?

2021 LGS sınavında kaç soru var, merak edenler için hemen belirtelim; 2021 LGS sınavı için belirlenen soru sayısı; Sözle Bölüm 50 soru, Sayısal bölüm 40 soru olacak şekilde beyan edilmiştir. Elbette bu sorular ve dahası bu sistem gelecek yıl için geçerli olacak mı, bunu ilerleyen zamanlarda görebileceğiz ancak. Sürekli yenilenen sınav sistemimizde ve gelecek yıl yürürlüğe konulması beklenen yeni eğitim modelimizdeki değişiklikler sınavların gidişatını da her an etkileyebilir. Bu noktada süprizlere hazırlıklı olmakta yarar var.

Oldukça yeni bir sistem olan LGS sınavı geçmiş yıllardan TEOG olarak bildiğimiz sınavın bir başka versiyonu aslında. Nitelikli liseler grubu olarak bilinen ve sadece sınavla öğrenci alan bir bölüm Anadolu Lisesi için geçerliliği olan LGS sınavı Özel Anadolu Liselerinin de bir kısmını kapsıyor. Geriye kalan Özel Anadolu Liselerine ise kayıtlar kurumsal sınavlar baz alınarak yapılıyor. Sınava katılmayan ya da katılara herhangi bir okula yerleşemeyen öğrenciler ise adrese dayalı kayıt sistemi üzerinden okul tercihi yapabiliyor. Elbette burada sınırlama ikamet adresine en yakın okullar arasından tercih yapılabilecek olması.

LGS sınav yerleri

LGS sınav yerleri ve sınav saatinin yer aldığı öğrenci sınav giriş belgeleri, sınava girecek öğrenciler için son derece önemlidir. sınavdan önce mutlaka elinize geçmiş olması gereken bu belge olmadan sınava alınmanız mümkün değildir. bu nedenle sınav giriş belgenizi kaybetmeniz durumunda hemen yenisini çıkartmak üzere harekete geçmeniz gerekmektedir. Bunun için okul müdürlükleri size yardımcı olacaktır. 2021 LGS sınavı için geri sayımın başladığı şu günlerde öğrenciler yanlarında bulundurmaları gereken sınav giriş belgesi ve kimlik bildirir nitelikteki nüfus cüzdanı, pasaport, TC kimliği, ehliyet gibi belgelerden herhangi birini önceden hazırlayarak, olası bir aksiliğin önüne geçebilirler.

2021 LGS sınavı

Sınava girecek adaylar için önemli konulardan biri de LGS sınav yerleri ve sınav saatidir. Sınavdan önce adayların sınava girecekleri LGS sınav yerleri için mutlaka bir keşif yapmaları gerekir. Bunu son ana bırakmak büyük bir risk almak demektir. Sonuç olarak; sınav yerini bulmada, sınav yerine ulaşmak için kullanılacak aracı bulmada sınava geç kalmanıza yol açacak birçok problem yaşanabilir. Bu da sınava girememeniz yani kısaca; verdiğiniz tüm emeklerin ziyan olması demektir. Bu nedenle, giriş belgesi üzerindeki adres, saat ve tarih bilgilerini son derece dikkatli bir biçimde incelemek gereklidir. LGS sınavı için gerekenler ise; giriş belgesi, kimlik, su, kurşun kalem, kalem açacağı ve silgidir. Sınavda yanınıza alabileceğiniz şeyler bunlarla sınırlıdır. Bunların dışında herhangi bir elektronik eşya, saat, telefon, defter, kitap gibi bulundurulması yasak olan herhangi bir eşyayı yanında bulundurmanız durumunda sınavınız geçersiz sayılacaktır. Bu konuda oldukça hassas davranılmaktadır ve kurallar net bir şekilde belirlenmiştir.

LGS puan hesaplamaları

Sınavdan sonra öğrencilerin tümü ilk iş olarak sınavda hatırlayabildikleri soruların cevaplarını kontrol etmek ister. LGS sınav sonuçları açıklanana kadar geçen süre sınava katılan tüm öğrenciler için oldukça yavaş ve kaygılı geçer. Özellikle de bir okul hedefi olan öğrenciler için bu sınav sonucu çok önemlidir. 24 Haziran 2021 tarihinde açıklanması beklenen bu sınav için sonuçlarını ve puan hesaplamalarını tahmini olarak değerlendirmek isteyen öğrenciler, internet üzerinden bu tür puan hesaplamalarına başvurabilirler. Fakat tabi ki burada sınav soru ve cevaplarını net olarak hatırlamak son derece önemlidir. aksi takdirde sonuç yanıltıcı olabilir.

LGS tercih dönemi ne zaman

LGS tercih dönemi ne zaman sorusu çok sık sorulan sorular arasında. LGS tercih dönemi 12 Temmuz itibari ile bitti. Artık tercih sonrasında öğrenciler sonuçları bekliyor. Tercihlerin sonuçları ise 22 Temmuz da açıklanacak. Öğrenciler tercih ettikleri okullar arasında hangisinin çıkacağını ve yemi eğitim hayatlarına nerede devam edeceklerini büyük bir heyecan içerisinde bekliyor.

Sağlıklı bit tercih dönemi atlatan öğrenciler sonuçlarında daha iyi olacağını bildikleri için içleri rahat. Öğrencilerin sonuçların hangisi çıkarsa çıksın oldukça mutlu olacakları olası bir durum. Çünkü seçim yaptıkları okulların tamamını ince eleyip sık dokuyarak istedikleri özelliklerin olup olmamasına dikkat ederek seçtikleri için, seçimlerinden hangi okul çıkarsa o okulun seçmiş oldukların okul olması sebebi ile onları memnun edecektir. Lise eğitimi öğrencilerin üniversite öncesinde aldıkları eğitimdir. Yaş itibari ile daha fazla ilgiye ve yönlendirmeye ihtiyaç duydukları bu eğitimde öğrencilerin her zaman yanında yer alınmalıdır. Öğrenciler lise seçimi yaparken eğitim kurumlarının bu özelliklerine de dikkat etmeliler. Mezun ettikleri öğrenciler ile görüşerek de bu konuda fikir alabilirler. Liselerde rehberlik servisleri çok önemlidir.

Öğrencilerin her türlü yaşadıkları sıkıntılarsa rahatlıkla görüşebilecekleri birilerinin olması, onlara kendilerini yakın hissetmesi gerekir. Öğrencilerin okuldaki akademik başarısının da sürekli olarak takip edilmesi gerekir. Bu şekilde eğitim verilen ve öğrenci ile sürekli olarak sorunlu olsun ya da olmasının ilgilenilen eğitim kurumlarında öğrencilerin başarısı oldukça yüksektir. Bu kurumları tercih listesinde bulunduran öğrencilere bu kurumlardan bir tanesi çıktığında tabi ki de başarılı olacağına inanarak mutlu bir şekilde kayıt yaptıracaktır.

Lise seçimleri

Öğrenciler LGS tercih dönemi ne zaman sorusunu sormak yerine yeni eğitim kurumları hangileri, seçim yaptıkları kurumlar arasında şuan hangisini kazandıklarını sorguluyor. Öğrencileri bu nedenle büyük bir heyecan sarmış durumda yeni okul, yeni arkadaşlıklar, yeni bir ortam, yeni eğitim vb. gibi bir çok durum ile karşılaşacaklar. Yeniliklerin çok olduğu bu dönemde de öğrenciler büyük heyecan yaşıyorlar. İyi bir eğitim alarak iyi yerler de bulunmak her öğrencinin ve her anne babanın istediği bir durum. Bu nedenle iyi eğitim veren, öğretmen kadrosu iyi olan kurumlarda eğitim almak isterler.

Öğretmenler öğrenciler ile en çok zaman geçiren, onları eğiten, onları yönlendiren, öğrencilerine rol model olan bireylerdir. Bu nedenle bir kurumda dikkat edilecek en önemli şey de öğretmendir. Öğretmenlerin başarılı, çalışkan, ahlaklı, donanımlı, araştırmacı olması öğrencilerin de bu özelliklere sahip olabilmek için çalışacağı anlamına gelir. Öğrencilerin başarısını artırmak onları iyi noktalara getirmek için çakışacak olan eğitimciler gerçekten de istedikleri başarıları elde edebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir