Blog

İlginç Genel Kültür Bilgileri

Genel kültür dünyasının oldukça zengin içeriğinde zaman zaman daha önce hiç duymadığınız, çok şaşırtıcı bilgilerle karşılaşabilirsiniz. Karıncalar uyumaz, atların safra kesesi olmaz gibi klasik genel kültür bilgilerinden sıkılanlar için ilginç genel kültür bilgileri derledik.

Uykudayken el ele tutuşan sevimli hayvanlar

Birçok kişiye oldukça sevimli gelen sümüklü böcekler, fare zehrini bir şeker gibi tüketirler. Sümüklü böcekler fare zehrinden zehirlenerek hastalanmaz üstelik fare zehri yemeyi bir hayli severler. Deniz su samurları uyku sırasında denizde birbirlerini kaybetmemek, düşmanlardan korunmak ya da eşlerini başka bir erkek su samuruna kaptırmamak için  el ele tutuşurlar. Su samurları uyurken sadece ailelerinden birinin elini tutarlar. Ailesinden biri ile el ele tutuşarak uyuyan su samurlarının doğası da ilginç  genel kültür bilgileri arasındadır.

Çöl bitkilerinin inanılmaz doğası

Çöl bitkileri çölde hayatta kalabilmek için farklı yolları vardır. Bu  ilginç genel kültür bilgileri insanlara oldukça şaşırtıcı da gelmektedir.  Liptus türleri, boyu 0.5 cm’ i geçmeyen, küçük bir taş benzeri yaprakları ile buharlaşmayı mümkün olduğunca azaltarak yaşar. Ocotillolar, kurak dönemleri bir tür uykuda geçirir ve yeterli yağış aldıkları anda yapraklanır. Çöl gülleri, kurak dönemlerde tüm dalları ve yapraklarını sıkıca bir top haline getirerek dinlenme durumuna geçerler.


2024 Ortadoğulular Erken Kayıt Dönemi Başladı!


CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Sevimli görünümleri ve paytak yürüyüşleri ile çok kişi tarafından sempatik bulunan penguenler,  ilginç  genel kültür bilgileri içinde dikkat çekici özelliklere sahiptir. Penguenler,  genellikle tek eşli yaşarlar. İmparator penguenlerde yumurtayı babalar korurken,  dişi penguenler yemek bulmaya giderler.  Ayrıca penguenlerin tarihi, tarih öncesi çağlara dek uzanmaktadır ve penguen fosilllerinin boylarının  bir insan boyu kadar olduğu görülmektedir.

Hayvanlar arasında cinsiyete bağlı ilginç bilgiler 

Bazı hayvanların dişileri erkek olmadan da yumurtlayabilmekte ve üremektedir. Komodo ejderleri kromozom sayısını iki katına çıkartarak bir partner olmadan üreyebilirler. Ayrıca dişi su kaplumbağaları da erkek su kaplumbağası olmadan yumurtlayabilmektedir. Bazı hayvan türlerinde erkekler oldukça fedakardır. Fedakar erkek hayvanlara,   ilginç  genel kültür bilgileri arasında bir hayli yer verilir. Dev su böcekleri neredeyse 150 yumurtayı sırtında taşır ve yumurta taşıma konusunda dişisine yardımı ederler.  Jakana isimli kuşlar yumurta döneminden kendi kendilerini idare edene dek yavrularının başından ayrılmaz ve  yavrularını kendi himayelerinde büyütürler.  Darwin kurbağaları ise yumurtaları ses keselerinde taşır, yavrularının bakımıyla oldukça ilgilenirler.

Deri değiştirdiğinizi biliyor musunuz !

Insanlarda deri değiştirir. Fakat insanlardaki deri değişimi ölü ya da zarar görmüş derinin adeta bir toz gibi atılması ile olur. Fakat bu genel kültür bilgileri sizi ürkütmesin, bu  doğamızda var ve bir insan bütün bir hayatı boyunca neredeyse 22 kilo ağırlığında deri değiştirir. Hatta bu ilginç genel kültür bilgileri yoluyla evde yerleri süpürürken aldığımız tozların çoğunun ölü derimiz olduğu gerçeğine ulaşabiliriz! 

Sizce Eyfel Kulesi yapımında kaç işçi hayatını kaybetti ?

Çoğu tarafından sevilereK tüketilen,  çok çeşitli yemeklerde ve tatlılarda kullanılan ananas; çoğu insanın bildiği gibi bir meyve değil aslında toprakta yetişen bir sebzedir. Eyfel Kulesi yapımı  tam 26 ay sürmüş ve kulenin yapımında görev alan 3000 inşaat işçisinden bir tek kişi bile, iş kazası gibi bir sebeple yaşamını yitirmemiştir. İlginç genel kültür bilgileri arasında Japonya Milli Marşı’ nın iki üç kelimelik 6 satırdan oluşan dünyanın en kısa milli marşı olduğu bilgini de es geçmeyelim!

İlginizi çekebilir: Erikson Psikososyal Gelişim Kuramı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir