Blog

Çocuk Zeka Geliştirici Oyunlar

Özellikle son yıllarda Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanındaki yaşanan hızlı gelişmeler, çocukların sosyo-kültürel, psikolojik ve zeka yönünden gelişimine yönelik ilgiyi arttırdı. Ebeveyn ve eğitimciler, çocukların çok yönlü biçimde, kendini geliştirerek ve keşfederek hayata hazırlanmasına dair çaba içindeler. Özellikle veliler, sistematik düşünme becerilerini geliştiren ve gelişim görevlerini detekleyen çocuk zeka geliştirici oyunlar konusuyla yakından ilgileniyor.

Çocuklarda zeka gelişimi, genetik faktörlerin etkilendiği ancak daha çok çevresel etmenlerle desteklenen bir konudur. Günümüzde eğitim bilimlerinde her bireyin kendine özgü bir zeka potansiyeli olduğu ve bu potansiyelin ortaya çıkartılmasında aile içi ilişkilerden eğitim müfredatına kadar tüm konuların devreye girdiği kabul edilir. Bu açıdan bakıldığında çocukların zeka gelişimlerinde çocuğu destekleyen bir aile yapısı ve ebeveyn rolleri ile eğitimin önemi yadsınamaz. Aileler çocuklarının zeka gelişimlerini desteklemek için çocuk zeka geliştirici oyunlar hakkında bilgi edinebilirler.

3 yaş çocuk zeka geliştirici oyunlar

Çocukların zekalarının geliştirilmesinde okul öncesi dönemden itibaren oyunların önemli bir yeri vardır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta oyun ya da oyuncak konusunda  çocuğun gelişim görevlerine uygun materyallerin seçilmesi gerektiğidir. Bu açıdan baktığımızda 3 yaş  çocuk zeka geliştirici oyunlar nasıl olmalıdır, sorusu 3 yaş grubunun gelişim döneminde aranmalıdır.3 yaş Piaget Bilişsel Gelişim Kuramı’ na göre işlem öncesi dönemdir. Bu dönemde çocuk, yavaş yavaş benmerkezcilikten çıkmakta ve çevresini daha çok sembollerle ifade etmektedir. Ayrıca bu yaşta çocukta tek yönlü sınıflandırma başlamıştır ve bu yönde pratiğe ihtiyaç duymaktadır. Dolayısıyla 3 yaş grubunda örüntü geliştirici zeka oyunları çocuğun gelişimine katkı sağlayacaktır.


2024 Ortadoğulular Erken Kayıt Dönemi Başladı!


CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Üç yaş çocukları hafıza kartları ile oyun oynamaktan zevk alır. Ancak burada kartların büyük şekilli olmasına, karmaşık şekiller bulundurmamasına dikkat edilmelidir. Aileler farklı materyallerle 3 yaş çocuk zeka geliştirici oyunlar hazırlayabilirler. Bir örnekle A4 büyüklüğünde bir kartonu 6 eşit parçaya kesiniz. Parçaların 2’ sine aynı boyut ve renklerde bir üçgen; 2’ sine kare ve 2’ sine daire çiziniz. Bu kartları ters çevirerek, çocuğunuzla eşleştirme oyunu oynayabilirsiniz.

Görsel materyallerle zenginleştirilmiş çocuk zeka geliştirici oyunlar, 3 yaş çocuklarının özellikle ilgisini çekmektedir. Bu oyunlar içinde örüntü etkinlikleri, işlem öncesi yaş grubu için kritik oyunlardır. Çocuğunuzla işlem öncesi dönem için hazırlanmış zeka geliştirici oyun kitaplarında geniş yer verilen örüntüler üzerinde çalışabilirsiniz.  Ayrıca bir gazeteden keseceğiniz resimlerle ya da görsel kartları ile örüntü kombinasyonu oluşturarak çocuğunuzla zeka oyunu oynayabilirsiniz. Çocuğunuzla bu etkinlik öncesinde ‘seninle şimdi eğlenceli bir oyun oynayalım mı? Bu üç resimle birinci ve ikinci sırayı böyle yaptım.  Ama bir kuralım var, onu sır gibi saklıyorum. Benim o sırrımı bulup üçüncü sırayı da sen yapar mısın?’ şeklinde yönerge vererek belirli bir kuralda iki örüntüyü dizebilirsiniz.  Çocuğunuza ipuçları vererek üçüncü örüntüyü  bulmasına yardımcı olmanız,  sistematik düşünme becerisi konusunda onu destekler.

İlginizi çekebilir: Ümitköy Dershane | En İyi Ümitköy Dershane Fiyatları Yorumları Listesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir