Blog

Ankara’daki Tarihi Yerler

Ankara, modern bir başkent olarak tarihi dokusu ile çok fazla tanınmasa da mutlaka görülmesi gereken  tarihi hazineyi de barındırıyor.  Aslında Ankara’daki tarihi yerler denildiğinde ilk akla gelen Anıtkabir oluyor. Anıtkabir, Barış Parkı ve Aslanlı Yol’ u, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Türkiye Cumhuriyeti’ nin kurucusu ulu önder  Mustafa Kemal Atatürk’ ün kabri ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden.  Ankara, büyük ve devasa yapıları, modernleşen görünümü, dünya standartlarında kent havası, yapay merkezleri ile büyümeye devam ederken kent çevresi ve merkezinde yer alan tarihi ve gezilecek yerleri de yaşatmak gerekiyor. Bu yerler arasında Anıtkabir dışında Ankara Kalesi, Hamamönü, Türkiye Cumhuriyeti’ nin ilk kuruluş yıllarına tanıklık etmiş tarihi meclis binaları unutulmamalı.

Ankara’daki tarihi ve turistik yerler

Ankara’ da mutlaka ziyaret edilmesi gereken tarihi binalar ve yerler bulunuyor.  Ankara gezi planı içinde, plana dahil edilmesi gereken Ankara’daki tarihi yerler :

 • Anıtkabir, Atatürk’ün kabrinin de yer aldığı tarihi yapı, Kurtuluş Savaşı Müzesi ile de mutlaka görülmesi gereken turistik yerlerden.
 • Eski Meclis Binası, Türkiye Cumhuriyeti’ nin ilk yıllarında meclis binası olarak kullanılan yapı 1963 yılında Kurtuluş Savaşı Müzesi’ ne dönüştürülmüş. Tarihi yapıda yer alan odalar ve eşyalar o güne has, otantik kimliği ile muhafaza edilmeye devam diyor
 • Cumhuriyet Müzesi, Cumhuriyet döneminin II. Meclis binası olarak görülmesi gereken bir tarihi hazineyi saklıyor.
 • Augustus Tapınağı, tapınağa ait duvar abidesinin en temiz kopyası olarak dünyada tescilli bir tarihi eser. Tapınağa Bizanslılar döneminde eklenen kilise de ziyaret edilebilir.
 • Antik Roma Tiyatrosu, 1982 senesinde ortaya çıkartılan bu tarihi yapı, Ankara kent merkezinde bir sit alanı oluşturmuş durumda. Tiyatronun aydınlatma çalışmalarının ardından ziyarete açılması bekleniyor.
 • Ankara Kalesi, oldukça köklü bir kale. Kuleleri ziyaret edilebilen kalenin çevresi de modern işletmeleri ve hediyelik, yöresel el ürünleri satan satış reyonları ile günübirlik ve ailecek hoşça vakit geçirmek için ideal. Ankara Rahmi Koç Müzesi’ de Ankara Kalesi’ nde bulunuyor. Ayrıca Ankara’ da gezilmesi gereken bir diğer kale de Kalecik ilçesinde bulunan Kalecik Kalesi.
 • Ankara’ nın tarihi köprüleri olarak da Kalecik Köprüsü ile Selçuklu mirası Akköprü mutlaka görülmeli.
 • Ankara’ da tarihi 1860’ a uzanan Abidin Paşa Köşkü’nde Atatürk’ e ait eşyalar, Kurtuluş Savaşı yıllarının hatırları sergileniyor.
 • Hamamönü, Ankara’ nın en eski yerleşim bölgesine sahip. Mehmet Akif Ersoy müze evi de Hamamönü’ nde bulunuyor. Tarihi dokusu ile Ankara’daki tarihi yerler arasında Hamamönü mutlaka gezilmeli.
 • Roma Hamamı, Çankırı Caddesi üzerinde 3. yüzyıldan kalma bir tarihi yapı. Günümüze bu tarihi yapıdan çok az kısmı kalmış olsa da önemli bir tarih hazinesi olarak Ankara’ da görülmesi gereken yerlerden.
 • Friglerin başkenti Gordion’ da Ankara’ ya 90 kmç uzaklıkta. Günübirlik bir gezi planına mutlaka dahil edilmesi gereken tarihi bir hazineye sahip.
 • Bitik Höyüğü Ankara ilçelerinden Kahramankazan’ da, tarih öncesi dönemlerin mirasını barındırıyor.
 • Ahlatıbel de Haymana yolu üzerinde ziyaret edilebilir. Höyük oldukça yeni gün yüzüne çıkartılmış.
 •  Frigler döneminin en önemli yerleşim yerlerinden Gavurkale’ de Anlara’ ya 60 km. uzaklıkta tarihi bir belde olarak mutlaka görülmelidir.

İlginizi çekebilir: İkinci Öğretimden Birinci Öğretime Geçiş


2024 Ortadoğulular Erken Kayıt Dönemi Başladı!


CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir