Blog

Ankara’daki Piknik Alanları

Hafta sonu eğlencelerinin vazgeçilmezi piknik, kendine has bir işletme kültürünü de beraberinde getirdi. Ankara’ nın sürekli gelişen, modern yapısı içinde kent kültüründen zaman zaman uzaklaşmak isteyenler için piknik ve mesire alanları, doğal ortamlar kadar modern işletmelerle de dikkat çekiyor. Ankara’daki piknik alanları tercihini kimi Ankaralılar göl kıyısı gibi doğal alanlardan yana kullanırken kentin büyük çoğunluğu, içinde lavaboları ve marketi de bulunan, kullanıcılara her tür kolaylığın sağlandığı modern işletmeleri yeğliyor.

Ankara’daki piknik alanları bundan yirmi yıl öncesine kadar daha çok çevre ilçelerdeki mesire yerleriydi. Kızılcahamam Soğuksu, Beypazarı Karagöl, baraj gölleri çevreleri, Mogan ve Eymir çevresi ilk akla gelen mesire alanlarıydı. Sonraki dönemlerde Etimesgut Göksu Parkı’nda olduğu gibi sonradan düzenlenmiş, modern bir mesire alanı olarak dizayn edilmiş, daha konforlu ve bireylerin her tür ihtiyacına yanıt veren yeşil alanlar kent kültürüne yerleşmeye başladı.  Eskiden Ankara’nın doğal mesire alanlarında ufak bir büfe olarak kalan ve özellikle plastik top, yakacak satılan bakkallar artık modern mesire yerlerinde her şeyi bulabileceğiniz marketlere dönüştü.

Ankara’daki piknik ve mesire alanları          

Ailelerle ve kalabalık gruplarla eğlenceli zaman geçirmek  için piknik yerleri rağbet göremeye devam ediyor. Ankara’daki piknik alanları ailelere geniş bir tercih yelpazesi de sunuyor. Doğal alanları, lavabosu, mescidi, yeşilliği ve oyun ortamı ile işte Ankara’ nın en iyi  piknik alanları:

 • Mogan Gölü piknik ve mesire alanı aşlelerin piknik yapmak için mekan olarak ilk tercihleri arasında geliyor.
 • Bayındır Barajı etrafında yapılan restore çalışmaları ile oluşturulmuş  Mavi Göl piknik ve mesire alanı eşssiz bir doğal güzelliğe de sahiptir.
 • Eymir Gölü çevresi  Ankara’ da doğal mesire alanları arasına ilk sıralarda yer alır.
 • Etimesgut Göksü Parkı, Susuz Göleti’ nin bireylerin ihtiyacına dönük olarak mesire yeri haline getirilmesi ile oluşturulmuş, lavabo, mescit ve marketin de bulunduğu bir alandır.
 • Yeşildere Mesire Alanı 2019’ da kurulmuş bir işletmedir. Yeşillik ve güvebilir ortam arayanlar için modern bir işletme.
 • Kızırcahamam Soğuksu Milli Parkı, Ankara’ nın mesire yerlerinin adeta  atasıdır. Kuruluşu 1959’ lara uzanan bu milli park, doğal yapısını korumaktadır.
 • Temelli Gölü Parkı, Eskişehir yolu üzerinde şirin ve sempatik bir ortamdır.
 • Çınaraltı Milli Parkı, adeta teknolojik gelişmelerin doğal ortamlara entegre edilmiş halidir. Park’ ta İnternet erişimi, otoparkı ile konforlu bir mesire alanı olarak düşünülmüş bir yerdir.
 • Kazan Kurtboğazı Barajı Milli Parkı, baraj gölleri piknik alanları içinde ilk akla gelen yerlerdendir.  
 • Beypazarı Karagöl, 1980’ lere uzanan bir tarihe sahiptir. Doğal ve ekolojik ortamı ile piknik ve mesire yeri arayanlar için uygun bir alandır. Beypazarı ziyaretlerinde günlük plana dahil edilmesi gereken bir yerdir.
 • Çankaya’ da Alaçatlı ve Çınaraltı piknik alanları da ailecek gidilebilecek rahat ortamlardır.
 • Kartaltepe Kent Ormanı mesire alanı, özellikle mangal külütürünü sevenler için oldukça konforlu bir mekandır.

İlginizi çekebilir: Eğitimde İyi Örnekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir