Blog

Ankara’daki Hamamlar

Hamam, Türk dünyasının asırlar boyunca yaşattığı bir kültürdür. Günümüzde modern biçimlere kavuşmuş özellikleri ile dinlenme ve eğlenmenin de bir alternatifi olmayı sürdürüyor. Her ne kadar Türk hamamı kültürü, popüler kültür ve modernleşme içinde ve SPA’ ların egemenliğinde eskimeye yüz tutsa da yok olmaya karşı oldukça dirençli.  Ankara’daki hamamlar tarihi ve modern olarak iki grupta hizmet vermeye devam ediyor. Ankara’ nın tarihi hamamları dışında hemen hemen her semtte özellikle belediyeler tarafından işletilen modern hamamlar bulunmakta.  Ankara’ da belirli bir kesime hitap eden SPA’ lar ise hamam kültürünün modern versiyonu olarak tercih ediliyor.  

Ankara’daki hamamlar ve fiyatları               

Ankara’daki hamamlar içinde tarihi hamamlar,  hamam kültürü açısından mutlaka ziyaret edilmesi gereken  merkezlerden. Ankara Karacabey Hamamı’ nın kökleri 1440 yılına dek uzanıyor. Günümüzde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından işletilen bu tarihi hamam, 1988’ de restorasyondan geçmiş.  Altındağ’ da yer alan Karacabey Hamamı, hamam kültüründen vazgeçemeyenlerin mutlaka uğraması gereken işletmelerden. Tarihi Ankara hamamlarından biri de Eynebey Hamamı. Otantik görünümüyle Türk hamamında Ankaralıların tercihleri arasında yer almayı sürdürüyor. Tarihi Şengül Hamamı’ da 15. yüzyıla uzanan geçmişiyle hamam kültürü içinde Ankara’ nın en iyilerinden. Türk hamamları kişi başı ortalama 45 Lira giriş ücreti ile yararlanılabilecek işletmeler.  

Ankara’daki hamamlar arasında modern bir kültür olarak SPA’ lar, Türk hamamlarına göre biraz daha pahalı. SPA’ lar daha hijyenik tasarımları, bireylerin hamamda tüm ihtiyaçlarını yanıtlayan özellikleri, kişilere özel soyunma ve dinlenme odaları ve özel banyoları, saunaları ile konforuna düşkün kişilerin tercihi. SPA’ ların günübirlik ücretleri standart oda fiyatlarında 200 Lira’ dan başlıyor. SPA’lar 200-400 Lira arasında bir günübirlik fiyatı gözden çıkarmayı gerektiriyor. 


2024 Ortadoğulular Erken Kayıt Dönemi Başladı!


CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Ankara’daki havuzlu hamamlar      

Ankara’ nın modern hamamları arasında Türk hamamının yanında masaj hizmeti de veren Dikmen Ankara Hamamı, havuzlu hamamlardan. Hamam, gelin ve damat hamamı olarak da Ankara’ da tercih edilen modern merkezler arasında. Tarihi Eynebey hamamı da havuzlu Ankara hamamları içinde oldukça beğeniliyor. Adnan Saygun Caddesi’ nde yer alan tarihi Eynebey hamamı, otantik görünümlü bir havuza  sahiptir. Ankara’ nın modern Türk Hamamlarından Ankorama’ da havuzu olan merkezlerden. Ankaroma havuz, kadın ve erkek hamamlarında 200 metrekare alana sahip oldukça konforlu havuzları ile ideal bir işletme. 

Ankaradaki hamamlar ve adresleri            

Ankara’daki hamamlar ve adresleri hamama giderek eğlenceli ve dinlendirici zaman geçirmek isteyenleri tarafından araştırılıyor. Ankara’ da hamam denildiğinde akla gelen belli başlı işletmeler ve adresleri şu şekilde:

  • Dikmen Ankara  Hamamı: Dikmen Caddesi 843 Sokak N:2 Dikmen – Çankaya
  • Ankara Tarihi Eynebey arihi hamamı adresi: Adnan Saygun Caddesi N: 11 Ulus
  • Şengül Hamamı: Denizciler Caddesi Acı Çeşme Sokak N:3 Samanpazarı Altındağ
  • Ankorama Türk Hamamı: İvedik Caddesi Asımbey Sokak 4/1-2 Yenimahalle
  • Ankara Hamamı: Soysal Sk. 39/A Çankaya/Ankara

Ankara’daki hamamlar içinde modern SPA’lardan en çok tercih edilenlerin adresleri:

  • Scopuz Spa: Kavaklıdere M. Tunus Caddesi N:20
  • SB Consept SPA:  Lefter Küçükandonyadis Sokak,  İncek
  • S Life Spa and Wellness:  Gazi Mahallesi Bulvari N: 2F Crowne Plaza
  • Hammam: Gazi Mustafa Kemal Bulvarı N: 131 Anıttepe

İlginizi çekebilir: TEOG Kursları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir