Blog

14 Yaş Üstü Oyunlar

İnternet aile korumalarının 13 yaşından itibaren kalktığı, yapılan araştırmalarla bulgulanmıştır.  Bu gerçekten hareketle kuşaklar arası ilişkilere dair yapılan araştırmalarda 14 yaşından itibaren çocukların genel olarak bilgisayar oyunlarına merak sardığı söylenebilir.   Günümüzde adeta teknolojinin üzerine doğmuş çocukların ve genç ergenlerin dönem dönen bilgisayar oyunları oynamaya meraklı olmaları doğaldır. Dijital araç ve gereçlerle büyüyen dijital bir nesli,  teknolojik aygıtlardan tamamen uzak tutmak mümkün görünmüyor. Ancak 14 yaş üstü oyunlar özellikle grup ilişkileri, iletişim becerileri ,  kendini ifade edebilme becerisi  ve özgüven geliştirmek amacıyla geleneksel klasik kutu oyunları şeklinde seçilebilir. Gençler, zaman zaman bu oyunlara da yönlendirilerek farklı bir deneyim kazanmaları desteklenmelidir.

14 yaş üstü için kutu oyunları

14 yaş üstü gençler, tabu oyununu rahatlıkla oynayabilirler. Klasik bir kutu oyunu olarak tabu, 14 yaş üstü oyunlar için oldukça iyi bir seçimdir.  Tabu, İrlanda kökenli bir oyundur. Oyunda oyuncudan yasaklı kelimeleri hiç kullanmadan bir kelimeyi anlatabilmesi beklenir. Yasaklı sözcükler  kullanıldığında başka bir kelimeye geçilir. 14 yaş üstünde oynanabilen oyunlar içinde Monopoly tarzı strateji kutu oyunları da ailecek vakit geçirmek için eğlenceli aktivitelerdir. 

Geleneksel strateji oyunları

Çocuklarda ve gençlerde sistematik düşünce becerisi, oyun kurma ve strateji yeteneğini geliştiren satranç küçük yaşlardan itibaren çocuklara öğretilebilir. Ergen grupları için oldukça ideal, geliştirici ve gencin sosyal çevresini zenginleştirici  bir oyundur.  14 yaş üstü oyunlar için geleneksel oyunların modern versiyonları gençlerin dikkatini çekmektedir. Geleneksel çocuk oyunlarının modern materyaller geliştirilmiş biçimde tasarlanmış şekilleri,  14 yaş üstü çocuk ve gençler için oldukça iyi oyunlardır. Bunların arasında 3 taş zeka oyunu ilk sıralarda yer alır. İki kişilik olan bu oyunda,  her oyuncunun beyaz ya da siyah renkte üçer taşı bulunmaktadır,  oyunda amaç belirli bir platformda tek bir çizgide taşları tek sıra halinde dizmeye  çalışmaktır. Kağıt ile oynanan SOS oyununa benzeyen bu aktivite oldukça eğlencelidir.


2024 Ortadoğulular Erken Kayıt Dönemi Başladı!


CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Geçmişi oldukça eskiye dayanan strateji oyunlarından mangala da 14 yaş üstü oyunlar içinde  çocuklarla ailece oynanabilecek zevkli bir strateji etkinliğidir. Aynı zamanda bir mantık oyunu olan mangalada 12 oyuk ve 24 taş bulunmaktadır. Oyun 6’ şarlı 12 oyun ile sağ ve sol kısımlarda hazineler için ayrılan boşlukları bulunan bir platformda oynanır. Oyuncu kendine ait 6 oyuk içerisinde zarı kullanarak taşları hareket ettirir ve hazine biriktirmeye çalışır. Oyun sonunda en çok hazinesi olan oyuncu oyunu kazanır.

14 yaş üstü ailece oynanabilecek taş ya da kart oyunları

Aile ile hoşça vakit geçirmek için 14 yaş üstü oyunlar için bir platform üzerinde taşlarla oynanan aktiviteler de düşünülebilir. Bu taş veya kart oyunları arasında ilk akla gelenler:

  • Abalone oyunu
  • Dama
  • Domino
  • Go
  • Tavla
  • Zingo
  • Eşleştirme

İlginizi çekebilir: Sınav Kaygısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir